Προγράμματα - Προσκλήσεις
Βιώσιμη Διασύνδεση Αστικών Περιοχών στο Δήμο Πειραιά με την Προμήθεια "Πράσινων" Λεωφορείων
Η δράση στοχεύει στη Βιώσιμη και λειτουργική Διασύνδεση Αστικών Περιοχών, την προαγωγή της αστικής κινητικότητας, της ποιότητας της επισκεψιμότητας και των συνθηκών στάθμευσης στο κέντρο της Πόλης του Πειραιά, καθώς και τη βελτίωση της ποιότητας του Αστικού Περιβάλλοντος με την προμήθεια και δρομολόγηση «Πράσινων» Ηλεκτροκίνητων Λεωφορείων.
Η χρήση των λεωφορείων θα είναι δωρεάν για τους πολίτες.
Πρόκειται για έργο που ενισχύει την λειτουργική διασύνδεση των Αστικών Περιοχών και ειδικότερα των περιοχών που υφίστανται παρεμβάσεις Αστικής Αναζωογόνησης, αφού αφορά τόσο σε κατοίκους όσο και επισκέπτες του Δήμου Πειραιά και αποφέρει πολλαπλά οφέλη, όπως βελτίωση – αναβάθμιση της ποιότητας και της εξυπηρέτησης στη μετακίνηση, σημαντική εξοικονόμηση ενέργειας, μείωση του κόστους μετακίνησης, μείωση του αποτυπώματος
διοξειδίου του άνθρακα (CO2), ενίσχυση της ασφάλειας κ.λπ. Τονίζεται πως η διαδικασία του εξηλεκτρισμού των συστημάτων μεταφοράς είναι σε πρώιμο στάδιο παγκοσμίως. Η Ελλάδα βρίσκεται στην προνομιακή θέση να ξεκινάει από μία καλή αφετηρία για να επιτύχει τους στόχους που έχει θέσει για τα έτη ορόσημα, 2030 και 2050, για την εφαρμογή της Πράσινης Συμφωνίας για «καθαρές» και βιώσιμες μεταφορές
Οι βασικοί στόχοι οι οποίοι επιδιώκονται από τη προμήθεια ενός 100% ηλεκτροκίνητου λεωφορείου είναι:
• Εύκολη πρόσβαση και διασύνδεση των επιμέρους περιοχών στο Δήμο Πειραιά,
• Εύκολη Πρόσβαση και μετακίνηση των ΑΜΕΑ.
• Η βελτίωση των παρερχόμενων υπηρεσιών προς τους πολίτες.
• Η μείωση της ηχορύπανσης
• Η τόνωση του αισθήματος ασφαλείας των κατοίκων.
• Η εξοικονόμηση ενέργειας και η συμβολή στην μείωση των εκπεμπομένων ρύπων CO2.
• Η μείωση του κόστους λειτουργίας και συντήρησης των οχημάτων του δήμου.
• Η αξιοποίηση της δημιουργούμενης υποδομής για την παροχή υπηρεσιών και την ανάπτυξη εφαρμογών «Έξυπνης Πόλης».
Στο πλαίσιο της ευρωπαϊκής προσπάθειας για την αειφόρο ανάπτυξη και τη μείωση των εκπομπών του παραγόμενου διοξειδίου του άνθρακα (CO2), καθώς και τη συνακόλουθη μείωση της καταναλισκόμενης ενέργειας στις κάθε μορφής δημοτικές δράσεις, ο Δήμος Πειραιά μπορεί να επιτύχει τη μείωση της εκπομπής του παραγόμενου CO2 κατά 20%, μέσω του εκσυγχρονισμού των μέσων μετακίνησης των δημοτών και των επισκεπτών του.
Η ανάπτυξη της ηλεκτροκίνησης αποτελεί σημαντική συνιστώσα για την ενεργειακή μετάβαση, ενώ παράλληλα συνάδει με τα μέτρα που απορρέουν από το ΣΒΑΚ (Σχέδιο βιώσιμής Αστικής Κινητικότητας) του Δήμου Πειραιά και ειδικότερα τη Στρατηγική για Βελτίωση συνθηκών διαβίωσης – Μείωση εκπομπών ρύπων -Προστασία περιβάλλοντος καθώς και το ΣΔΑΕΚ (Σχέδιο Δράσης Αειφόρου Ενέργειας και Κλίματος) Δήμου Πειραιά.
Σε ποιους απευθύνεται
ΔΗΜΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ
Περίοδος υποβολής
από 27/6/2024 έως 30/8/2024
Οι προτάσεις υποβάλλονται μέσω του ΟΠΣ στην ηλεκτρονική διεύθυνση http://logon.ops.gr από την 27/06/2024 (ημερομηνία έναρξης υποβολής προτάσεων), ώρα 08:00 έως, αποκλειστικά, την 30/08/2024 (ημερομηνία λήξης υποβολής προτάσεων), ώρα 14:00, από τον νόμιμο εκπρόσωπο του Δικαιούχου. Ο Δικαιούχος μετά την επιτυχή υποβολή της πρότασης ενημερώνεται σχετικά μέσω του ΟΠΣ.
Περιοχή εφαρμογής
Νομαρχία Αθηνών - Πειραιώς